כשהאדמה רועדת יש חב"ד

"מאות ישראלים נמצאים בבית חב"ד מאז פקדה את המדינה רעית האדמה הקטלנית, שעות הבוקר. המאמצים העיקריים שלנו מתרכזים כעת באיסוף רשימות של הישראלים השוהים בנפאל וסביבותיה"

  • א. רפאל. צילומים: מתוך עמוד הפייסבוק של חב"ד נפאל
  • מיוחד

מאת: א. רפאל. צילומים: מתוך עמוד הפייסבוק של חב"ד נפאל

רעידת האדמה הקטלנית שפקדה את נפאל, בעוצמה של 7.9 דרגות בסולם ריכטר, והשפעתה על האיזור כולו, המיטה אסון נורא: אלפים רבים של הרוגים, פצועים, מחוסרי קורת גג ורבים אחרים נוספים במדינות שכנות שאף הן נפגעו מעוצמה הרעידה..

שיחה עם הרב חזקי ליפשיץ ורעייתו חני, שלוחי חב"ד בנאפל, היא אחת המשימות הקשות ביותר בימים האלה. זמנם של אלו ממש לא בידם - בלשון המעטה - הם טרודים בין הרגעת הורים מודאגים, לריכוז רשימות של כל הישראלים הנמצאים כעת בנפאל, פוקרה ובכפרים, מקבלים עידכונים לוויינים מאיזור הרי אוורסט ועומדים בקשר עם השלטונות ועם שגרירות ישראל במקום, שמבקשים את עזרתם במגוון עניינים. הרב ליפשיץ אומר כי מרבית המטיילים הישראלים הנמצאים בנפאל הגיעו לבית-חב"ד או לבניין השגרירות בקטמנדו.

מסר מרגיע 

במסר להורים, כתב הרב ליפשיץ: "בשעה 11:55 האדמה בקטמנדו נרעדה. משך דקות ארוכות הזדעזעה נפאל ועוד שעות ארוכות לא שקטה.. אנחנו חווים עוד פה ושם רעידות משנה. הפצעים עוד פתוחים, המראות כאן קשים והנפגעים רבים מאוד מאוד.

מאות ישראלים נמצאים בבית חב"ד מהבוקר. אנו משתדלים לשמש להם כאן בית חם ומרגיע על אף הכאוס הגדול והנורא השורר בחוץ.

"נפאל מנותקת לחלוטין מחשמל ומים ואנו נערכים כעת להלין את כולם במתחם של בית חב"ד.

"המאמצים העיקרים שלנו כעת מתרכזים בלרכז רשימות של כל הישראלים הנמצאים כעת בנפאל . מי בפוקרה, מי בכפרים, מי בהרים..

"פרויקט הלווינים ששלחנו עם המטפסים בהרים מסייע לנו כעת לדעת מה מצבם. כל אחד בטרק בו הוא נמצא. אנו נמצאים עם הרבה מהם בקשר מתמיד מרגע האסון. עיקר המאמצים שלנו מתרכז כעת בלנהל רשימות של ישראלים מנותקי קשר. מבטיחים בעזרת השם לדאוג לכל אחד ואחת!!

הזמנו גם את השכנים הנפאלים המבוהלים ומחוסרי הבתים לבוא ולאכול איתנו ומשפחות הזקוקות ללינה מוזמנות גם כן למתחם שלנו.  נכון לעכשיו שדה התעופה סגור! נמשיך לעדכן!! שיהיו רק בשורות טובות!! הרב חזקי וחני ליפשיץ"

באמצע התפילה האדמה רעדה

גם כלי התקשורת מישראל מבקשים לעדכן באמצעותם את בי המשפחות בארץ. 

שליחי חב"ד בנפאל, הרב חזקי ורעייתו חני ליפשיץ, סיפרו לערוץ 10 על הטיפול במטיילים הישראלים שנהרו לביתו מיד לאחר האסון.

הרב ליפשיץ: "בערך בחמישה ל-12:00 פתאום הרגשנו שהארץ מתחילה להשמיע רעשים, שמענו כמו מנוע גדול שנמצא מתחת לקרקע. התחלנו לשמוע חפצים שנופלים", אמר הרב ליפשיץ. "יצאנו לרחבה שיש לנו פה ותוך דקות התאספו כל הישראלים באזור. זה מקום יחסית בטוח כי אין בניינים שיכולים לקרוס. בכל האזור החלו בניינים לקרוס על יושביהם". רעייתו, הגב' חני ליפשיץ הוסיפה כי "המראות פה לא קלים".

גם בראיון לעיתונאי ערן סיקורל ברשת ב' של 'קול ישראל' סיפר השליח הרב חזקי ליפשיץ על רעידת האדמה, שתפסה אותו בעיצומה של תפילת שחרית.. להאזנה לחצו כאן.

עמוד הפייסבוק של שלוחי חב"ד, הפך ביממה האחרונה לפעיל במיוחד, מאז רעידת האדמה הקטלנית שפקדה את המדינה וגבתה את חייהם של כ-2,500 בני אדם.

באמצעות הרשת החברתית, מעדכנים השלוחים על מוקד הסיוע שהקימו, מסייעים לבני משפחה לאתר את קרוביהם ומשתפים בתמונות וסרטונים מזירת האסון.

הגולשים נפעמים מפעילות השלוחים, ואת תודתם הם מביעים בהודעות שפרסמו. אחת הגולשות כתבה: "חני וחזקי, היו חזקים, אלוקים איתכם וכל עם ישראל איתכם!!!".

גולשת אחרת ביקשה עזרה באיתור בתה של חברתה: "תבורכו משמיים על מעשיכם אם ידוע משהו על משפחה של חברה של בתי שמטיילת בקטמנדו...בבקשה לכתוב שהם בסדר", ביקשה.

בית חב"ד - בית חם

בית חב"ד בנפאל הוקם על ידי הרב ליפשיץ ורעייתו לפני 13 שנים באיזור התיירותי, ה'טאמל' ההומה בעמק קטמנדו. גם בעיירה פוקארה השוכנת למרגלות רכס האנפורנה נפתח בית חב"ד עונתי לפני ארבע שנים. "אנחנו כאן בשביל להיות לעזר וסיוע לכל אחד ואחת בכל עניין ובכל מצב" מצהירים זוג שלוח חב"ד.

בית חב"ד נפאל (קטמנדו ופוקרה) משמש בית חם ומקום המפגש המהנה ביותר, לעשרות אלפי המטיילים שנוהרים לנפאל, והוא פתוח מידי יום ביומו. במרוצת השנים זכה המקום לפרסום ופופולאריות רבה בזכות היותו מקום שאוהבים לחזור אליו. אלפי ישראלים נוצרים פינה חמה בלב לבית חב"ד נפאל כי כל רגע בו הוא מיוחד, מרתק ומגוון. אווירה שאין בשום מקום אחר בעולם.

הנה מעט מהתגובות שהשאירו המטיילים שפקדו את בית חב"ד:

- "דבר אחד לי בטוח, נפאל בלי בית חב"ד קטמנדו – זאת לא נפאל! נתתם לי תחושה של בית חם ודואג בעיקר בשבוע בו שכבתי חולה, הדאגה והטיפול, הסבלנות לטלפונים של ההורים ראויה לציון!! תודה!".

- "תודה תודה תודה, נדמה שמשתמשים במילה הזאת פה על ימין ועל שמאל, אז היא אולי קצת מאבדת מהמשמעות – אבל זה בא מהלב – תודה על היחס הנהדר ועל הלב הרחב.".

 

- "הגיעה הרגע שבו אני עוזבת את קטמנדו, או במילים אחרות, "עוזבת את בית חב"ד", וממשיכה. אפשר לומר, שכעת, כאשר אני עוזבת אתכם אני נפרדת מהבית שלי, מהמשפחה".
 
- "תמיד שמענו על "בית חב"ד נפאל", אז כל מה שסיפרו לנו, נכון ואף הרבה יותר, תודה רבה על הכל, אין מילים בפינו להודות על המזון הגשמי והרוחני, תודה על שיעורים מעמיקים ומאלפים אשר פתחו עבורינו צוהר ליהדות דוקא בנפאל הרחוקה".

"אנו נעשה את המקסימום", מסכמת השליחה חני ליפשיץ, "ואני פונה ללב שלכם: כדי לארגן את כל מוצרי היסוד שהולכים ואוזלים, מים, אורז, ירקות, ציוד חם ללילות, תרופות, לכל זה אנו זקוקים לתרומות. נשמח מאוד אם תוכלו לעזור לנו, אנשים טובים, כדי שנוכל להמשיך לעזור לאחרים".

לחצו לתרומות לבית חב"ד נפאל

או בהעברה בנקאית: בנק הדואר, סניף 001, חשבון 8297295, ע"ש ידידי חב"ד נפאל.

שתף לחברים

שתף