בין המותר לאסור

חשוב לזכור כי רבים הם המגיעים אל עולם חיי הנישואין ללא שהייתה בידם ההתנסות וההכשרה הראויים לשם ניהול תקין של חייהם כזוג וחלק בלתי מבוטל של תהליכי הלמידה באים אליהם 'תוך כדי' מרוץ החיים..

מאת: יצחק ריבקין, יועץ חינוכי, מנחה נישואין ומשפחה

יוצא לו אדם אל חיי העולם וכולו נחת עצמי, כל עולמו בידו. על רשימת משאלותיו הוא סימן אחת לאחת את סימון האישור המעיד על מלוי מבוקשו. בביתו ממתינה לו משאת חלומותיו, זוגתו הטריה שזה לא מכבר נישאה לו כדת משה וישראל. גם זו הייתה שורה במסגרת המטלות המסומנות בסימון המאושר. הוא גדל בבית מכובד, כך ידעו כולם. בית בו מתמלאת המשאלה עוד בטרם הובעה. די לה לרמיזה קלה מפיו של מנהיג השבט ומאווייו היה ממולא עד תומו. המשפחתיות הייתה שם סמל וגאווה לאומית, הכול ידעו כי בבית הוריו הכול מושלם ואין רבב בעשייתם. כה מאושר הוא היה בעובדת היותו משוייך לסמל מכובד זה עד שפסגת מאווייו הייתה לשכפל את המודל הלאה אל הדור הבא.

זו היא אחת מן הטעויות הנפוצות בעולמם של זוגות צעירים, הם באים עם תבנית מוכנה אשר אינה ניתנת לשום שינוי ומנסים להכניסה אל תוך חייהם כתורה למשה מסיני. אין הם נותנים אל לבם את עובדת היותן של שגיאות לא מעטות בהתנהלות הדור הקודם, הם מעוניינים בבית 'בדיוק כמו אצל ההורים' ...

ההקצנה העלולה להיות חלק בלתי מבוטל מתרחיש זה הינה תחושת האדנות המשתלטת עליהם, תחושת הכוח ושכרון החושים המגיע בעקבות כך מביאים אותם לא אחת לתחושה כי האישה הינה מקנת כספו הבלעדית של הבעל וכל הקובע במהלך חיי הנישואין היא דעתו של הבעל בלבד. יש והקצנה נוספת מצטרפת לה אל מכלול ההקצנות, זו היא 'מתנת יד' שהבעל מרשה לעצמו לתת לאשתו על כל פעולה שאינה נראית לו הולמת את מדיניותו. אולם בל נקדים את המאוחר.

חשוב לזכור כי רבים הם המגיעים אל עולם חיי הנישואין ללא שהייתה בידם ההתנסות וההכשרה הראויים לשם ניהול תקין של חייהם כזוג וחלק בלתי מבוטל של תהליכי הלמידה באים אליהם 'תוך כדי' מרוץ החיים כשלא תמיד ישנה הפְּנִיות להפנים תובנות בריאות וראויות לשם בניית תא זוגי בריא וחיוני.

סימנים מקדימים האמורים להדליק אור אדום בעיני ההורים:

די לכם באבחנה בתחושת סגירות יתר של בתכם, תחושה שהיא כביכול 'נעלמת' לכם... אינה משתפת אתכם בחוויות חיים משמחות שגרתיות, ישובה כבושה במקומה ובעיניה ארשת שתיקה תהומית בלתי מוסברת, החתן הופך לפתע להיות הדובר המוכתר שלה והיא מצהירה חזור והצהר כי הוא ורק הוא זה שמבין אותה ושאין לכם כל צורך לדאוג להם בכלום. לעתים אף עלולים אתם לראות כאילו הוא מגלה לה דאגנות יתר, או אז הרי שנכון יהיה אם תדאגו אתם ביתר שאת. ישנם מקרי קיצון נוספים בהם החתן שואף בכל מחיר לעבור להתגורר עם זוגתו (בתכם...) בעיר אחרת ולפתע הנכם מגלים שהבת האהובה ממעטת להתקשר אליכם וכל השיחות עמה הינן בערך כמו על מזג האוויר ותו לא, נעלם נדם לו הרגש , דעו לכם כי יתכן מאוד ובתכם הינה אישה מוכה ורע לה ביותר, אלא שבעלה בתבונה רבה טווה סביבה קורי (עכביש) ביטחון למען שריין את שלטונו בה ובהמשך אף בצאצאיהם.

וכך בעוד אתם נהנים מזוגיותם המופלאה והשקטה כביכול של בתכם נאנקת היא וילדיה תחת עולו הכבד של בעלה הרודן.

ישנם סימפטומים רבים העשויים לשייך אדם זה או אחר לקבוצת אנשים מזן זה או אחר ואין אני הוא הגורם המוסמך לשם קביעת מהות התסמונת ממנה הם סובלים, אולם אם מתקיימות כמה מהנקודות אותן העליתי במאמרי זה, קומו ופעלו מיד, הטו אוזן ופקחו זוג עיניים על מנת שלא תאמרו לאחר מעשה ידינו לא שפכו את הדם הזה . . .

 

 


יצחק ריבקין

הרב יצחק ריבקין הוא יועץ חינוכי בעל ניסיון רב, הניחן ביכולת אבחון אינטואיטיבי. מחבר הספר 'לאהוב ולחנך', ומנהל אתר חינוך נט - לאהוב ולחנך. ידיו רב לו במתן פתרונות חינוכיים בכל הקשור לחינוך.

 יש לכם שאלה אלי? לחצו כאן

שתף לחברים

שתף