צמיחה

הנקודה המבדילה בין שימור מצב ובין התפתחות תהליך של צמיחה, תהליך היכול להביא כל אדם אל פסגות הגבוהות מאלה שהעיז לחשוב עליהן בעברו. האדם מסוגל להפיק מעצמו הרבה מעבר לכל תחזית או מדידה הקובעת את מנת משכלו, הכול תלוי ביכולת ההנעה שלו, ברצון לכבוש פסגות מבלי הבט על חוות הדעת אודותיו

מאת: הרב יצחק ריבקין, יועץ חינוכי

חייו של האדם עלי אדמות רצופי עליות ומורדות ובכל פעם נדמה כי בפעם הנוכחית הירידה כה גדולה עד שאין הוא זוכר כלל בכל ימי חייו עוד אחת כזו. כל עולמו חרב עליו ואין הוא חש יכולת מזערית להרים את עצמו ולאסוף כוחות, לעמוד מול מראת חייו הווירטואלית ולומר לעצמו כי הכול בימי חלדו הינו בר חלוף מהקל אל הכבד יעלם ולא ייוותר ממנו כל זכר. 

אלא שמכל ירידה ניתן להפיק עלייה איכותית, יכולתו הפלאית של מוח האדם לערוך אתחול לתאיו ולהחליט באופן כמעט עצמאי מהו המידע עליו יש לשמור ומהו גודלו של החלק הבלתי שימושי אשר יש לאחסנו בתאים מודחקים.

כל זאת כשהמדובר הוא בחיי היום יום, חיים המאפשרים לשגרה לשחוק במוטיבציה ולהופכה אט אט לבלתי שמישה. אולם ברגע בו יזהה המוח זיק של חיוניות, הבזק של אות חיים והתחדשות, או אז יהפוך הוא למנוע עזר ואולי אף למנוע מרכזי בעידוד וקיום האדם.

זו הנקודה המבדילה בין שימור מצב ובין התפתחות תהליך של צמיחה, תהליך היכול להביא כל אדם אל פסגות הגבוהות מאלה שהעיז לחשוב עליהן בעברו. האדם מסוגל להפיק מעצמו הרבה מעבר לכל תחזית או מדידה הקובעת את מנת משכלו, הכול תלוי ביכולת ההנעה שלו, ברצון לכבוש פסגות מבלי הבט על חוות הדעת אודותיו. ליכולת האדם לנוע ולדלג מעל למשוכות החיים חשוב שיהיה גורם חיצוני אשר יסייע בידו להניע את המעגליות הראשונה, תמיד חשוב שיהיה אדם בסביבתו הקרובה שיאמר לו דברי חיזוק באופן נכון ובמינון הנכון כך שהם יתקבלו על דעתו ויפעלו את ההפעלה הראשונית.

ישנם מקרים רבים בהם בני זוג אשר נישאו ואחד מהם לא ממש הצליח בלימודיו, תמיד הוא גדל בידיעה שהוא איננו מסוגל לכלום, ולכל היותר הוא בנוי לעבודת כפיים ומרגע שהוא נישא שומע הוא ללא הרף מרעייתו עד כמה הוא מוכשר ועד כמה היא מאמינה ביכולותיו ובכישוריו וכך אט אט מתפתח לו תהליך חיובי המביא אותו לידי למידה וחוויית הצלחות ומבעל אשר יכול היה חלילה גם לשמוע גם את ההיפך מכך צומח לו אדם בנוי לתפארת ומנקודה זו מואץ התהליך ובהחלט טובות המחמאות גם בהמשך דרכו, אלא שאז הן מחזקות תהליך קיים, תהליך של צמיחה חיובית. אדם אשר חש מועיל ורצוי במעשיו הינו אדם חיובי בביתו ובקהילתו, כך שבמרבית המקרים על ידי אמירה חיובית נכונה ניתן לבנות קהילה שלמה צריך רק לדעת לומר ולעשות זאת בנדיבות ובכנות ואם נשכיל כך לגדל את ילדנו הרי שכל העתיד יהיה מלא וגדוש בתהליכי צמיחה חיוביים המגשימים כל אדם הרבה מעבר ליכולותיו.

נכון שקל יותר לבקר ולהעיר לחבוט ואף לפגוע, אלא שגם אז מתפתח לו תהליך, תהליך בלתי חיובי לחלוטין, תהליך המסייע לאדם להתאים את עצמו בהתאם לתגית אותה הצמדנו לו ואף בתהליך הפוך זה כבקודמו החיובי יאיץ האדם את מימושו הבלתי חיובי וישאף רק אל הבינוניות ומטה ובהמשך חלילה יכלה את ימיו בשפיפות קומה.

לסיכום: הכול תלוי במעשינו ועבודתנו העצמית. אי אפשר תמיד לצפות שמלאכתנו תיעשה בידי אחרים.

 


יצחק ריבקין

הרב יצחק ריבקין הוא יועץ חינוכי בעל ניסיון רב, הניחן ביכולת אבחון אינטואיטיבי. מחבר הספר 'לאהוב ולחנך', ומנהל אתר חינוך נט - לאהוב ולחנך. ידיו רב לו במתן פתרונות חינוכיים בכל הקשור לחינוך.

 יש לכם שאלה אלי? לחצו כאן

 

שתף לחברים

שתף