דמיון

יש בני אדם שאינם קשובים להלך הרוח הרווח סביבם ובמקום זאת הם מעדיפים להתכנס אל תוך דל"ת אמותיהם ללא כל ניסיון אמיתי לברר את מהלכי האירועים הסובבים אותם כך שמבחירה הם מעדיפים לחיות בבועה עצמאית המתבדלת מכל הקורה ביקום..

מאת: הרב יצחק ריבקין - יועץ חינוכי , מנחה נישואין ומשפחה

במקום בו מסתיימת הידיעה מתחיל הדמיון, במקום בו מסתיימת הבהירות מתחילה אי הבהירות. עובדות ברורות הינן בסיס לעשייה נכונה הממשיכה ומבססת את עצמה כל העת. הקושי העיקרי של בני האדם מתחיל בנקודה בה הם אינם יודעים בבירור מה קורה בנקודות חיבור מסויימות בהן אין הם שותפים לתהליכי קבלת ההחלטות או שנראה להם כי מאן דהוא החליט עבורם דבר מה ודמיונם חוגג שעות נוספות כשבהמשך נולדים חישובים מחישובים שונים ומשונים על מה שההוא אמר ומהי הדרך הטובה ביותר להגיב על כך. כך מוצא עצמו האדם משוטט בין עולמות דמיוניים גדושי משא ומתן ועשייה רוחשת בהם שעות נוספות הרבה מעבר ליכולותיו בעולם המעשה הריאלי. דבר המביא אותו להסיק מסקנות שאינן תואמות מציאות ובהמשך אף למצב של חוסר רגיעה ומנוחת הנפש.

יש בני אדם שאינם קשובים להלך הרוח הרווח סביבם ובמקום זאת הם מעדיפים להתכנס אל תוך דל"ת אמותיהם ללא כל ניסיון אמיתי לברר את מהלכי האירועים הסובבים אותם כך שמבחירה הם מעדיפים לחיות בבועה עצמאית המתבדלת מכל הקורה ביקום. אין הם נראים כלל שונים במראה או בדיבור, אולם כשהם נדרשים לבצע משימות בעלות אופי אחראי המחייב אותם להתחבר בעל כורחם אל עולם המציאות על כל המשתמע מכך הם ממהרים להיכנס לחרדה וכל עולמם חרב עליהם, אין הם יודעים כיצד לחבר אמירה לעשייה ועד שלבסוף הם פורשים בקול ענות חלושה מהעשייה בתואנה כי אין הדבר לפי כוחם.

לעומת זאת ישנן דמויות ססגוניות המשדרות ללא הרף כי הכול מונח בכיסם הקטן, אין דבר העולה על מידת יכולתם הביצועית ואין דבר הנשגב מהם, הכול עביר מבחינתם, אלא שבבואם להעביר את הרעיון מהכוח אל הפועל משום מה אין הם יודעים לתת הסבר מניח את הדעת לכשלים הרבים ולחריקות הגוברות והולכות עד שלבסוף נעצרת העשייה מאין מנהיג ראוי. הם כמובן לעולם לא יקשרו בינם ובין הכישלון, הכישלון מבחינתם יתום עגול, הם לא בתמונה.

המחנה המשותף לכל הדמויות הנ"ל הינו חיים בעולם שאינו מחובר אל המציאות העדכנית, בכל דרך שהיא אין חיבור ראוי אל עולם המציאות והעשייה שלהם אינה יעילה לחלוטין. זו למעשה תוצאת העצמה שאינה ראויה, העצימו בהם באופן שיטתי את ההשלמה עם כל כישלון ומעבר מתמיד אל המדרגה הבאה תוך טיוח מתמיד 'וקניית שקט' תעשייתי של ההורים אשר היו משוכנעים כי הטוב ביותר עבורם הוא השקט והיעדר רעשים מיותרים בתא המשפחתי שלהם.

הדרך הטובה ביותר להיחלץ ממצב זה הינה על ידי בניה מודרגת ומעצימה של יכולות ההתמודדות ובמקביל הגברת המודעות העצמית, דברים אשר כל התקדמות בהם חייבת להיות מגובה ברוח טובה וגילויי הבנה ואהדה לכל שביב של רצון להתקדם.

הבנה ואכפתיות במקרים כדוגמת אלה נחוצה שבעתיים כשמדובר בשינויים ותהליכי בניה של תא משפחתי המנסה לעלות על דרך המלך דבר המחייב רגישות רבה על עברו של המשתקם וחשיבה נכונה על הדרך אל העתיד הטוב.


יצחק ריבקין

הרב יצחק ריבקין הוא יועץ חינוכי בעל ניסיון רב, הניחן ביכולת אבחון אינטואיטיבי. מחבר הספר 'לאהוב ולחנך', ומנהל אתר חינוך נט - לאהוב ולחנך. ידיו רב לו במתן פתרונות חינוכיים בכל הקשור לחינוך.

יש לכם שאלה אלי? לחצו כאן

 

שתף לחברים

שתף