שינויים

העולם אינו בר שינוי, בני האדם הינם ברי שינוי. העולם מתקיים על פי תכנית רב שנתית שהתווה לו בורא העולם בששת ימי הבריאה ואינו בר בחירה, הכול מתנהל בו כביום בריאתו, דייריו האנושיים הם אלו שחוננו ביכולות הבחירה והשליטה על מעשיהם.

מאת: הרב יצחק ריבקין - יועץ חינוכי , מנחה נישואין ומשפחה

רבים הם בני האדם המצפים כי כל מציאות חייהם תקיף אותם בעטיפה ממוגנת זעזועים חסינת כל מפגע אפשרי ואינם נוטים להפנים את עובדת היות העולם יציב . העולם אינו בר שינוי, בני האדם הינם ברי שינוי. העולם מתקיים על פי תכנית רב שנתית שהתווה לו בורא העולם בששת ימי הבריאה ואינו בר בחירה, הכול מתנהל בו כביום בריאתו, דייריו האנושיים הם אלו שחוננו ביכולות הבחירה והשליטה על מעשיהם. הם מלאי ציפיות ולעומת זאת אף רוויי אכזבות. לעיתים מרוב ריצה אחר הטפל אין הם נותנים דעתם על העיקר עד שגבולות העולם חוסמים ומונעים מהם להשלים מהלכים הנראים לעיתים כהזויים. כה טרודים בני האדם לעיתים במרוץ חייהם עד שאין הם מקדישים תשומת לב ראויה לאפשרות העוצמתית שחנן אותם בורא העולם, האפשרות להשתנות, לחולל בפנימיותם שינויים אשר יביאו בהמשך חייהם לשינויים גדולים וברוכים. שינוי חשוב שיתחיל מתוך נקודת העומק המרכזית שבאדם וזאת כתוצאה ממהלך חשיבתי מעמיק שאינו מונע ישירות על ידי גורם חיצוני מכוון. מהלך המגיע מהתנעה עצמית הינו יעיל שבעתיים מזה המונע על ידי גורם חיצוני.

אדם שאינו מגלה פְּנִיוּת להכיל את  מהלכי השינויים הטמונים בו ואינו מנסה להתאים את עצמו אל התמורות החברתיות הסובבות אותו יגלה מהר מאוד כי החברה אינה פנויה להכיל אותו. בני אדם לרוב פנויים להכיל את אלו אשר במהותם מכילים את הזולת. אלה שאינם אוחזים בהגה השינויים מנסים לרוב לשנות את הזולת, הם רואים את העולם רק על פי תנאי המראה האישית שלהם ועל פי כלליהם הם מנסים לשנות כל העת את העולם כולו כבסיפורם של אנשי חלם אשר ניסו לשנות את מיקומו של ההר הסמוך לעיירת מגוריהם. אדם הטרוד בשינויו של העולם אינו נותן את הדעת על האופן בו 'העולם' תופס אותו, הוא הרי עסוק בתיקונו של עולם וזכות הרבים תלויה בו . . . הוא מורגל לבוא בדרישות לשינויים מכולם, הוא רגיל לדרוש ולתבוע, הוא אף מרבה לנזוף בכולם וגם כשהוא מחייך הרי שחיוכו משדר תוקפנות בלתי נעימה וסביבתו נאנקת תחת עול הביקורת המונח עליה כל העת.

כל זאת מתוך נקודת הסתכלותו של האדם שאינו מגלה את היופי שבהשתנות והכוח האין סופי שבהתחדשות הטמון בה. אולם העוצמה המתווספת למאגר כוחותיו של האדם בעקבות השינויים אותם הוא מבצע בעצמו ובמהותו הופכת אותו לכלי המכיל עוצמה, הוא רענן כל העת וחש מסוגלות לעמוד מול כל משברי החיים. ככל שהאדם משנה ומתחדש הרי שחומריות העולם כביכול מזדככת עמו ואינה מונעת ממנו להפנים תובנות עדינות יותר. הוא מסוגל להבין יותר את זולתו וכתוצאה בלתי נפרדת גדל כוח הנתינה וההענקה שלו. הוא חש כי בעצם הנתינה הוא גם תורם לעצמו כך למעשה נוצר לו מעגל עשייה חיובי המזין את עצמו בהמשך, דבר שכשלעצמו משפיע על המשך תהליך שינוי חיובי המתחולל בטבעיות נרכשת באדם.


יצחק ריבקין

הרב יצחק ריבקין הוא יועץ חינוכי בעל ניסיון רב, הניחן ביכולת אבחון אינטואיטיבי. מחבר הספר 'לאהוב ולחנך', ומנהל אתר חינוך נט - לאהוב ולחנך. ידיו רב לו במתן פתרונות חינוכיים בכל הקשור לחינוך.

יש לכם שאלה אלי? לחצו כאן

 

שתף לחברים

שתף