ממעמקים

כשמשדרים אמת לכל אורך הדרך, מקבלים אותה בעוצמה גוברת והולכת ועל אחת כמה וכמה כשמנחילים לבני הדור הבא את הצורך לעשות הכול מעומק הטוב גם ברבדים הנסתרים ביותר

מאת: יצחק ריבקין - יועץ חינוכי

בקצה המדרכה ברחוב סואן עומד לו ילד קטן וממתין, ניגש איליו אדם מבוגר נותן לו יד ומעביר אותו אל צידו השני של הרחוב, קורן מאושר מגיע הילד אל ביתו ובקול צוהל מודיע לאימו, היום עשיתי מעשה טוב, עזרתי לקשיש לחצות את הכביש . . .

לכל עשייה יש את ההיגיון הטמון בה ולכל דבר על פי רוב ישנה מטרה גלויה או נסתרת. אדם קרוב אצל עצמו ובהתאם לכך גם מעשיו מוכתבים מתוך רצונו לקדם דברים המיטיבים עמו בכל דרך ולעיתים אף בעקיפין, הוא יחייך אל אדם מוכר ויתעלם מאדם מנוכר, יחמיא במקום בר סיכוי לתגמול ויתעלם לעיתים מהשכן ממול והכול לכאורה כבדרך שגרה אולם כאמור מתוך תת המודע פורצת לה מנגינה בהתאם ללוח התגמולים האישי לכל אחד. הכול יחד מצוי כבעסקת חבילה בזווית הראייה של האדם ובדרכי הפרשנות שהוא מעניק לכל אירוע, יתכן מאוד כי בו בזמן שהוא משוכנע כי הוא מצוי בראש רשימת אנשי החסד אחרים מקבלים אותו כנעזר פוטנציאלי ושמחים בעצם העסקתו היזומה. לכל תנועה היוצרת מעגלי עשייה ישנו מחולל המניע את גלגליה ומכוון לעבר מטרה מסומנת ובו בזמן שהוא מגיע אל מטרתו מגיעים יחד עמו עוד כמה 'נוסעים' סמויים בטובתם או שלא בטובתם כשכולם מרוצים מהתוצאה. ישנן עשיות אשר תוצאתן הינה ארוכת טווח ומחולליהן ישובים לבטח במעמקי חדר הפיקוד כשהם בטוחים כי הכול מתנהל לו אך ורק על פי רצונם כשאין הם מביאים בשקלול נכון את מלוא רוחב התמונה ובעת הנעת גלגלי העשייה כשנראה להם שההצלחה מובטחת מצויים מהעבר השני כאלה המניעים מערכת מקבילה הגוזרת קופונים ממאמציהם ומשיגים תוצאות הופכיות הרחוקות מאוד ממטרותיהם. כך למעשה מתנהל עולם מלא של עשייה כשבתווך מצויים אנשים מן השורה שאין בהם כל רבב ומעולם לא הוכתבה עשייתם מאגו או חשיבה וחשיבות עצמית ולמעשה ללא ידיעתם הם משמשים ככלי משחק בידי זולתם.

כשמשדרים אמת לכל אורך הדרך, מקבלים אותה בעוצמה גוברת והולכת ועל אחת כמה וכמה כשמנחילים לבני הדור הבא את הצורך לעשות הכול מעומק הטוב גם ברבדים הנסתרים ביותר. כשהדוגמא האישית ניתנת הלכה ולמעשה תוך הבנה כי כך נקלטת ההנחיה העוצמתית ביותר ובעצם הדוגמה האישית הינה מכשיר הסולל בבטחה את הדרך לעתיד טוב ובטוח לדור הבא וכתוצר נלוו יתרום לא מעט לשיפור ואף לשינוי דרכי התקשורת בין אדם לחברו באופן של עולם מבורך ונעים.

כהמשך ישיר להשפעת השינוי על עולמנו ניתן אף לראות זאת באופן התנהלותן של משפחות רבות בהן ההתנהלות מונעת מתוך מערכות שיקול אישית וללא כל נתינת מקום של כבוד לבן או בת הזוג, אמירה רבה שאין בינה ובין מציאות מחייבת מאום, ניצול של טוב לב והגעה למחוזות אפלים נטולי כל מאור פנים אנושי. לעיתים משוכנעים בני אדם כי הם הגיעו אל חיי הנישואין מתוך רצון להגשמה עצמית ובדרכם אל ההגשמה הם מוצאים את עצמם על כתפיו של בן/בת הזוג כשכל הדרכים כשרות באומר ובצליל ולפעמים כשהם מתפכחים כבר מאוחר מידי . . .


יצחק ריבקין

הרב יצחק ריבקין הוא יועץ חינוכי בעל ניסיון רב, הניחן ביכולת אבחון אינטואיטיבי. מחבר הספר 'לאהוב ולחנך', ומנהל אתר חינוך נט - לאהוב ולחנך. ידיו רב לו במתן פתרונות חינוכיים בכל הקשור לחינוך.

יש לכם שאלה אלי? לחצו כאן

 

שתף לחברים

שתף